Zgodnie z najnowszym orzecznictwem Sądu Najwyższego w sytuacjach typowych obciążenie hipoteczne nie wpływa na wartość podlegającej podziałowi nieruchomości. Dotychczas nie było jednolitego stanowiska sądów powszechnych, co do uwzględniania obciążenia hipotecznego przy podziale majątku wspólnego małżonków. Problem jest istotny gdyż małżonek, któremu w wyniku postępowania w sprawie o podziału majątku wspólnego zostanie przyznana własność obciążonej hipoteką nieruchomości, staje się wyłącznym dłużnikiem rzeczowym. Oboje małżonków pozostaje jednak nadal solidarnymi dłużnikami osobistymi wobec banku, a zatem są oni zobowiązani do spłaty zobowiązania kredytowego zaciągniętego wspólnie wobec banku, które to zobowiązanie zabezpieczono hipoteką obciążającą nieruchomość.
Zgodnie z uchwałą sędziów Sądu Najwyższego z dnia 28 marca 2019 r. w sprawie o sygn. akt III CZP 21/18, cyt.: „W sprawie o podział majątku wspólnego małżonków, obejmującego nieruchomość obciążoną hipoteką zabezpieczającą udzielony małżonkom kredyt bankowy, sąd – przydzielając tę nieruchomość na własność jednego z małżonków – ustala jej wartość, jeżeli nie przemawiają przeciwko temu ważne względy, z pominięciem wartości obciążenia hipotecznego.”
Sąd Najwyższy w uchwale składu siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z dnia 27 lutego 2019 r. (III CZP 30/18), jednoznacznie przesądził, że art. 618 § 3 k.p.c. nie wyłącza dochodzenia między małżonkami roszczenia o zwrot kwoty zobowiązania zabezpieczonego hipoteką, spłaconego przez jednego z nich po uprawomocnieniu się postanowienia o podziale majątku wspólnego.
Tym samym mimo nieuwzględnienia obciążenia hipotecznego przy podziale majątku wspólnego małżonków, istnieje instrument prawny przeciwdziałający nierównościom powstałym w wyniku podziału i umożliwiający ewentualne dochodzenie od drugiego małżonka roszczeń regresowych.